Uporaba zdravil
Hiter razvoj farmacevtske stroke danes omogoča proizvodnjo sodobnih zdravil, ki so varna učinkovita in kakovostna. Poleg tega, da prihajajo na tržišče nove učinkovine, se učinek in varnost zdravil izboljšujeta tudi z novimi farmacevtskimi oblikami, ki omogočajo različno sproščanje učinkovine iz farmacevtske oblike. Zato je izrednega pomena način jemanja zdravil, da bi dosegli največji učinek in varnost zaužitega zdravila. Zdravilo morate jemati natančno po nasvetu farmacevta v lekarni in ne smete izpustiti nobenega odmerka.
- Kako uporabiti zdravilo?
Zdravilo lahko popijemo z malo vode ali čaja, inhaliramo ali vtiramo v kožo.,…….
- Kdaj vzeti zdravilo?
Pred jedjo, po jedi, pred spanjem, zvečer ali zjutraj…
- Kako pogosto jemati zdravilo?
Nekatera zdravila moramo jemati na točne intervale (8ur, 6ur, zjutraj na tešče ali pojedi, pred spanjem,…).
Vsa posebna navodila glede uporabe in shranjevanja bo vaš farmacevt napisal na signaturo, s katero bo označil vsa vaša zdravila.
Če vas karkoli zanima glede uporabe ali shranjevanja vaših zdravil, lahko za nasvet vprašate vašega farmacevta.
Samozdravljenje
Ko greste v lekarno po zdravila brez recepta vprašajte za nasvet farmacevta. Naloga farmacevta je tudi ta, da vam pomaga pravilno izbrati zdravilo pri samozdravljenju vaših težav, ter vam svetuje pravilno uporabo in shranjevanje zdravila. Včasih vam bo farmacevt svetoval obisk pri zdravniku, če bo ocenil, da je to potrebno.
Shranjevanje zdravil
Veliko zastrupitev otrok nastane, ker otroci zaužijejo zdravila, ki so jih odrasli neprevidno pustili na dosegu otroških rok.
Zato vam dajemo nekaj uporabnih navodil za varno shranjevanje in uporabo zdravil:
- Vsa zdravila, ki jih imate doma, spravite na tako mesto, da bodo izven dosega otroških rok. Če dobite na obisk otroke, bodite posebno previdni in jih shranite tako, da jih otroci ne bodo dosegli.
- Zdravila se ponavadi shranijo pri sobni temperaturi (do 25°C) v suhem, temnem in zaprtem prostoru. Kuhinja in kopalnica nista primerni za shranjevanje zdravil! Zdravil ne shranjujte v hladilniku, če vam tega ni svetoval vaš farmacevt. Zdravila, ki se morajo shranjevati v hladilniku, pa shranite v zaprte posode, ki jih otroci ne morejo odpirati.
- Stara neuporabljena zdravila ne shranjujte doma, ker čez nekaj mesecev ne boste več vedeli, za katere težave so bila namenjena. Ne mečite zdravil v straniščno školjko, ker lahko večja količina le-teh lahko zastrupi vodne vire!
Otroci in zdravila
Mali otroci so po naravi radovedni in ne razumejo, kaj je to nevarnost. Otroci ne znajo razlikovati med pisano obarvanimi zdravili in bonboni. Dražeje in tablete so večkrat enostavnih oblik, ki se zlahka požirajo ter različnih barv, da si starejši pacienti lažje zapomnijo katera zdravila morajo vzeti.
Vaše otroke poučite, da zdravila niso igrače!
Včasih je težko otroke prepričati, da vzamejo zdravila, vendar jih nikoli ne prepričujte, da so to bonboni, saj bi jih to zmedlo.
Otroke poučite, da vedno pokažejo staršem, če želijo zaužiti karkoli neobičajnega.
Nekatere otroke zamikajo tudi tubice različnih barv. Mazila in kreme lahko prav tako škodijo nežni otroški koži, saj se veliko zdravil absorbira skozi otroško kožo. Ravno tako škodijo, če jih otroci poližejo – zaužijejo.
Kako ukrepati, če sumite da je vaš otrok zaužil zdravilo, ki ni bilo namenjeno njemu?
- Čimprej odpeljite otroka do najbližje bolnišnice ali zdravstvenega doma!
- Vzemite vsebnik ali škatlico s preostalimi zdravili s seboj, da bo zdravnik lahko hitro ukrepal!
- Če je otrok v nezavesti, ga položite na bok, da preprečite zadušitev in ga takoj odpeljite v bolnišnico!